EUROPEJSKI TYDZIEŃ KODOWANIA 2015

     Nauka umiejętności programowania  zapewnia uczniom nie tylko zdobycie ważnej wiedzy informatycznej, ale co ważniejsze umiejętności o charakterze ogólnym, które są lub będą dla nich ważne w wielu dziedzinach życia. Nauka kodowania pomaga nam wszystkim myśleć twórczo, ułatwia wspólną pracę, uczy systematycznego rozwiązywania problemów i pozwala stać się twórcą , a nie tylko konsumentem nowych technologii.
   Z tego względu w tym samym czasie, co roku tysiące dzieci i dorosłych z całej Europy, uczestniczy w jednym tygodniu czystej zabawy, nauki i kodowania z rówieśnikami, nauczycielami i rodzicami. Jest to tak zwany Europejski Tydzień Kodowania, który odbywa się w od 10 – do 18 października 2015 r.

      W naszej szkole asystentami nauczycieli, a zarazem instruktorami dla swoich kolegów i koleżanek, będą uczniowie klasy 6a, którzy są już nieco bardziej zaawansowani w kodowaniu. Zapraszamy wszystkich uczniów zainteresowanych kodowaniem, przekazanym w formie zabawy, do pracowni komputerowej (sala 115) od poniedziałku 12 września do piątku 16 września przed lekcjami – od godziny 7.15 do 7.55.





Nasza szkoła uczestniczy od poniedziałku 12 października do piątku 16 października w Europejskim Tygodniu Kodowania. Jest to inicjatywa, której celem jest włączenie w naukę kodowania różnych grup społecznych: od najmłodszych po najstarszych. W sposób szczególny do organizacji wydarzeń zaproszono szkoły i przedszkola. Organizatorzy Europejskiego Tygodnia Kodowania przygotowali dla nich wyzwanie: „CodeWeek4all”. Placówki edukacyjne, w których w wydarzeniach Tygodnia Kodowania weźmie udział ponad 50% uczniów i uczennic otrzymają specjalny „Certificate of Excellence in Coding Literacy” ,  zostaną także uhonorowane umieszczeniem informacji na stronie Europejskiego Tygodnia Kodowania.
Udział w Tygodniu Kodowania wzięło już ponad 300 uczniów naszej szkoły. W inicjatywie uczestniczyli nawet najmłodsi –pierwszoklasiści. Z zadaniami pomagali im starsi uczniowie z klasy 6a oraz nauczyciele (I. Kowalik, G. Mueller i A. Smal).  Dzieci tworzyły układanki metodą „przeciągnij i upuść”, dzięki czemu zwłaszcza najmłodsi uczestnicy uczyli się sprawnego operowania myszką komputerową, tworzyły sekwencje poleceń, korzystały z pętli („powtórz”). Jak mali artyści komputerowi opracowywali własne kształty geometryczne.
Dziś powstawały opowieści, a nawet pierwsze gry!
Jutro po raz ostatni otwieramy o 7.15 pracownie komputerowe dla małych programistów. Cieszymy się, że w akcji wzięła udział tak duża grupa uczniów i mamy nadzieję, że podobnym zainteresowaniem będą się cieszyły kolejne akcje związane z kodowaniem. Kolejna już w grudniu! Do zobaczenia:)

Click to play this Smilebox slideshow
Create your own slideshow - Powered by Smilebox



PODSUMOWANIE

   W Europejskim Tygodniu Kodowania, zorganizowanym w Szkole Podstawowej nr 26 we Wrocławiu, wzięło udział aż 393 uczniów (szkoła liczy 714 uczniów). Prezentujemy relację z tego wydarzenia przygotowaną przez reporterów Kanał TV SP26:

 

1 komentarz:

  1. Kodujący uczniowie SP26 są bardzo zdolni. Rosną przyszli programiści :)

    OdpowiedzUsuń